Soukromé zahrady

Návrh Vaší zahrady je často dlouho vyhlížená třešnička na dortu. Často máte za sebou náročnou fázi výstavby či rekonstrukce domu a nyní se konečně můžete dostat k onomu venkovnímu „obýváku“. Někde se podaří plánovat zahrada zároveň s domem, což je ideální a lépe se pak systém vnitřní propojuje s tím vnějším a naopak.

V každém případě plánování zahrady je o radosti, kráse, vůni, chutích, aktivitách venku a v poslední době i o úsporách vody a energií.

Chcete vědět, co Vás vlastně čeká? Jaký je postup plánování a realizace zahrady?

/Studie zahrady

Studie či koncept pro daný prostor je veledůležitý krok, který spustí lavinu otázek a odpovědí a vybere z mnoha typů řešení ten ideální pro Vás. Koncept je prostorový, provozní i stylový rámec pro dlouhodobou tvorbu zahrady.

Co studie obsahuje?

 • Základní prostorovou koncepci (která obvykle vychází ze 2-3 variant a z vlastního interního rozboru situace) – půdorys kosterních prvků, dřevin a typu vegetace (např. keřové skupiny, herní prvky, posezení, trvalkové záhony, zeleninová zahrádka, vodní prvek…)
 • Základní specifikace navrhovaných prvků zahrady
 • Harmonogram prací (příp. etapizace prací)
 • Inspirativní fota, odkazy, příklady (CD příloha)
 • Fakultativně také zákresy do fotografií či 3D vizualizace

//Prováděcí projekt

To je dokumentace pro provedení Vaší zahrady. Je to podklad pro realizátory, ať jsou to zahradnické firmy či Vy sami. Z tohoto podkladu vyčtete kolik čeho budete potřebovat (rostlin, dalšího materiálu či mobiliáře), kam přesně to umístíte, jakými technologiemi si pozemek připravíte, jak prvky vysadíte či založíte a nakonec i jakou péči musíte věnovat tomu, aby nově založené prvky dlouhodobě prosperovaly.

Co prováděcí projekt obsahuje?

 • Detailní popis celkového řešení zahrady
 • Popis technologií
 • Vytyčovací a osazovací plán (pro celou zahradu či jednotlivé záhony), konstrukční detaily (kotvení rostlin, herní prvky, příp. cest…)
 • Někdy i plán pěstebních opatření (týká se většinou zrušení stávajících prvků, např. dlažby, kácení dřevin..)
 • Specifikace rostlinného a dalšího materiálu, vč. počtu kusů, sponu, velikosti a důležité charakteristiky (např. informace o jedovatosti, původnosti, léčivosti atd..) – podklad pro poptávku materiálu
 • Fota navrhovaných rostlin
 • Odkazy na dodavatele rostlin a dalšího materiálu

Projekt mám, a co dál?

///Realizace zahrady

Zahradu dělá celá rodina

Jsou různé možnosti, nejčastěji dvě:

 • Projekt na klíč – PD předáte realizační firmě a začnete jej realizovat s ní. Já mohu být autorským a technickým dozorem. Znamená to větší výdaj najednou, ale taktéž můžete získat téměř vzrostlou a hotovou zahradu.
 • Projekt svépomocí – zahradu si dle PD postupně realizujete sami. A já mohu být Vaším asistentem i dozorem. V této verzi platíte sice méně prostředků v jeden čas, ale když přičtete náklady na dopravu, vlastní čas a maloobchodní ceny a omezená možnost reklamace, může to být vlastně dražší a méně technicky zdatná realizace. Leč může to být realizace, ze které máte největší potěšení; tj. tvoříte si zahradu dle “fahrplanu” a dle vlastního rytmu, třeba s celou rodinou a dle svých aktuálních možností.

////Finance

Nabízím kompletní projektovou dokumentaci, která se skládá ze studie – konceptu pro zahradu a prováděcí dokumentace zahradních úprav. Projekty jsou vždy na míru a mají svá jedinečná řešení. Obvykle zahrnují postupnou diskusi nad širšími souvislostmi až po detailní řešení.

Ceny studií se pohybují od 20.000Kč, plus doprava. Místo navštívím 1-2x.

Ceny prováděcích dokumentací od 25.000Kč a více, dle typu řešených detailů. Přičemž je zde často potřeba prováděcí dokumentaci řešit na etapy, např. dle rychlosti stavby, která situaci ještě může měnit.

Pokud si nejste jisti zda chcete dokumentaci, nabízím možnost konzultace. Může být jednorázová, nebo pravidelná, po nějakých odvedených krocích. Hodinová sazba je 700900Kč (dle celk. počtu hodin), plus doprava. Konzultace Vám často zodpoví zásadní otázky, kterým směrem se vydat, jak si realizaci rozvrhnout, zda jsou Vaše představy reálné. Hodinovou sazbu můžeme využít i při mé asistenci, dozoru vaší svépomocné realizace či údržby.

Pro konkrétní nabídku mne ale kontaktujte, protože každý máte jiné zadání. Viz kontakt.

_____

Cena realizace je to zcela individuální. Záleží na mnoha věcech, např. časovému nároku na realizaci, velikosti a formě rostlin, terénních úprav, přesunu materiálu a dostupnosti pozemku pro techniku. Poslední tři zmíněné tvoří zásadní částku realizace.

Existují pro nás nějaké dotace?

Ano! I na soukromé zahrady lze získat v současné době dotace, a troufám si odhadnout, že do budoucna možností přibude. Lze získat dotaci na hospodaření s dešťovou a odpadní (tzv.šedou) vodou. Dále na extenzivní střešní zahrady v rámci stavby pasivních domů, v některých městech v rámci jakékoliv vhodné stavby v intravilánu. Viz rubrika Dotační programy.

/////Reference

Od dob studií až doposud jsem řešila mnoho soukromých zahrad. Většinou pro majitele, kteří chtěli budovat zahradu svépomocí. Z mého pohledu to mělo výhodu v intenzivnějším zájmu o veškeré detaily, od druhové skladby, přes zdroje materiálu až po udržitelnost zahrady. U klientů se zahradou na klíč je zase zájem zahradu mít co nejdříve v plné kráse a mají zcela důvěru v odborníky, jak v projektanty, tak v realizátory. Každá cesta má své klady i zápory, obě jsou však možné dotáhnout k dobrému výsledku a radosti.

Požadavky i priority se za 20let změnili spíše k větší šetrnosti vůči svému prostředí, vůči nákladům na údržbu i směrem k nějaké základní soběstačnosti. Od rušení pěstebních zahrad k okrasným zahradám se klienti vrací zpět k zahradám pěstebním, ovšem již ve stylu více „eko“, „enviro“. Taktéž se objevují více prvky blízké domácím a přírodním podmínkám, od bazénů, se přechází k biotopovým jezírkům a od vnitřních vířivek k venkovním saunám a otužování.

Mé zahrady vždy respektují stávající přírodní podmínky, možnou návaznost na krajinu, šetrnost k půdě a maximální využitelnost dešťové vody. Vycházejí a respektují životní styl zákazníka a jeho jedinečného požadavku pro dané místo. Spolupráce trvá obvykle minimálně půl roku, většinou, ale mnohem déle, je tak velmi úzká, takže se s některými klienty stáváme přáteli…

Referenční projekty zde

#projektyzahrad #zahrady #plánovánízahrad #realizacezahrad #dotace #dešťovka