Projekty soukromých zahrad

Návrh Vaší zahrady je často dlouho vyhlížená třešnička na dortu. Často máte za sebou náročnou fázi výstavby či rekonstrukce domu a nyní se konečně můžete dostat k onomu venkovnímu „obýváku“. Někde se podaří plánovat zahrada zároveň s domem, což je ideální a lépe se pak systém vnitřní propojuje s tím vnějším a naopak.

V každém případě plánování zahrady je o radosti, kráse, vůni, chutích, aktivitách venku a v poslední době i o úsporách vody a energií.

Chcete vědět, co Vás vlastně čeká? Jaký je postup plánování a realizace zahrady?

Studie zahrady

Jedna z variant návrhu studie – skica. Výsledný návrh se převede do cadového formátu.

Studie či koncept pro daný prostor je veledůležitý krok, který spustí lavinu otázek a odpovědí a vybere z mnoha typů řešení ten ideální pro Vás. Koncept je prostorový, provozní i stylový rámec pro dlouhodobou tvorbu zahrady.

Co studie obsahuje?

 • Základní prostorovou koncepci (která obvykle vychází ze 2-3 variant a z vlastního interního rozboru situace) – půdorys kosterních prvků, dřevin a typu vegetace (např. keřové skupiny, herní prvky, posezení, trvalkové záhony, zeleninová zahrádka, vodní prvek…)
 • Základní specifikace navrhovaných prvků zahrady
 • Harmonogram prací (příp. etapizace prací)
 • Inspirativní fota, odkazy, příklady (CD příloha)
 • Fakultativně také zákresy do fotografií či 3D vizualizace

Prováděcí projekt

Osazovací plán k zahradě se seznamem rostlin a kótami k vysázení.

To je dokumentace pro provedení Vaší zahrady. Je to podklad pro realizátory, ať jsou to zahradnické firmy či Vy sami. Z tohoto podkladu vyčtete kolik čeho budete potřebovat (rostlin, dalšího materiálu či mobiliáře), kam přesně to umístíte, jakými technologiemi si pozemek připravíte, jak prvky vysadíte či založíte a nakonec i jakou péči musíte věnovat tomu, aby nově založené prvky dlouhodobě prosperovaly.

Co prováděcí projekt obsahuje?

 • Detailní popis celkového řešení zahrady
 • Popis technologií
 • Vytyčovací a osazovací plán (pro celou zahradu či jednotlivé záhony), konstrukční detaily (kotvení rostlin, herní prvky, příp. cest…)
 • Někdy i plán pěstebních opatření (týká se většinou zrušení stávajících prvků, např. dlažby, kácení dřevin..)
 • Specifikace rostlinného a dalšího materiálu, vč. počtu kusů, sponu, velikosti a důležité charakteristiky (např. informace o jedovatosti, původnosti, léčivosti atd..) – podklad pro poptávku materiálu
 • Fota navrhovaných rostlin
 • Odkazy na dodavatele rostlin a dalšího materiálu

Projekt mám, a co dál?

Realizace zahrady

Zahradu dělá celá rodina

Jsou různé možnosti, nejčastěji dvě:

 • Projekt předáte realizační firmě a začnete jej realizovat s ní. Já mohu být autorským a technickým dozorem. Znamená to větší výdaj najednou, ale taktéž můžete získat téměř vzrostlou a hotovou zahradu.

 • Projekt si postupně realizujete sami. A já mohu být Vaším asistentem i dozorem. V této verzi platíte sice méně prostředků v jeden čas, ale když přičtete náklady na dopravu, vlastní čas a maloobchodní ceny a omezená možnost reklamace, může to být vlastně dražší a méně technicky zdatná realizace. Leč může to být realizace, ze které máte největší potěšení; tj. tvoříte si zahradu dle „fahrplanu“ a dle vlastního rytmu, třeba s celou rodinou a dle svých aktuálních možností.

Finance

K ceně projektu nelze říci nic konkrétního, protože i malá zahrádka může mít složitější zadání. Tedy tvořím zahrady „na míru“ a každá má své řešení a tedy i cenu projektu. V každém případě poptávka Vás nebude nic stát, takže se nebojte a řekněte si Vaši představu a já Vám dám nabídku. Viz kontakt.

K ceně realizace je to opět stejné. Záleží na mnoha věcech, např. časovému nároku na realizaci, velikostí a formě rostlin, terénních úprav, přesunu materiálu a dostupnosti pozemku pro techniku. Poslední tři zmíněné tvoří zásadní částku realizace.

Existují pro nás nějaké dotace?

Ano! I na soukromé zahrady lze získat v současné době dotace, a troufám si odhadnout, že do budoucna možností přibude. Lze získat dotaci na hospodaření s dešťovou a odpadní (tzv.šedou) vodou. Viz rubrika Dotační programy.

#projektyzahrad #zahrady #plánovánízahrad #realizacezahrad #dotace #dešťovka