ZAHRADA VE SVAHU, PENČÍN HUŤ – s jezírkem

Lokalita: PěnčínHuť, okres Jablonec n. Nisou, kraj Liberecký

Investor: soukromý

Rok: 2021-2022

Stupeň: STUDIE, PROVÁDĚCÍ PROJEKT

Rozloha: 1.120 m2

Autor: Ateliér Prostory – Ing. Petra Šilberská

Spolupráce: Ekostep, Aquaklimax, Zahrada snadno, Profi jezírka

Realizace: od 2023 trvá, dodavatelsky

Cílem projektu bylo adaptovat stávající zahradu pro potřeby nových majitelů. U přebudovaného domu na moderní pasivní budovu se střešní zahradou, vč. zachytávání dešťové vody k trvalému bydlení, vzniká zahrádka pro odpočinek, trochu užitku a krásných výhledů do krajiny.

Svažitá zahrada má několik užitkových stromů, které je možné zachovat (třešně, ořešáky), pracuje se zde i s nálety dřevin (javory, duby, ptačky), svahem i množstvím kamení v půdě a podloží. Terén, který zde byl v minulosti tvarován, se přizpůsobí umístění koupacího jezírka se saunou a terasou a lepší dostupnosti po celé její rozloze. Zídky, které dělí zahradu na horní a spodní část budou moci pracovat s nekonečným zdrojem kamene a zajistí tak místo pro parkování a rovinatější přístup v nejbližším okolí domu.

Místo pro každodenní pobyt venku bude pravděpodobně terasa s posezením a grilovacím ostrůvkem u domu. Bude zde i prostor pro ohniště, udírnu i malý háj pro spočinutí v kontaktu s okolní krajinou. Nově doplněno o vysokokmenné ovocné stromy, několik extenzivních záhonů v okolí domu a na hranicích zahrady. Vše s respektem s původními přírodní dispozici poměrně extrémní polohy v nadmořské výšce 560 m.

PROJEKT

FOTA (původní stav)

Pencin  - puv stav
Pěnčín – původní stav
Pencin - puv stav
Pěnčín – původní stav

REALIZACE (2023-2024 ..probíhá)

..bude dále doplněno