ZAHRADA V DAVLI – přírodní zahrada u slamáku

Lokalita: Davle, okres Praha západ, kraj Středočeský

Investor: soukromý

Rok: 2019

Stupeň: STUDIE K PROVEDENÍ,

Rozloha: 330 m2

Autor: Ateliér Prostory – Ing. Petra Šilberská,

Spolupráce: velmi úzká s investorem (zároveň architekt, realizátor)

Realizace: svépomocí

Cílem projektu bylo vytvoření návodu, jak uskutečnit záměry majitelů mít pěknou, přírodní zahradu s dostatkem soukromí, ovoce, bylinek i krásy. V projektu byly řešeny stromy, keře okrasné i užitkové, záhony do stínu, záhony kolem terasy, dešťový záhon, vyvýšené pěstební záhony, ovocné stromy a keře, typologie mobiliáře, vybavenosti a povrchů, využití dešťové vody pro zahradu, kompostování, mulčování a základní péče.

Citlivost majitelů k devastaci prostředí je nadstandardní, tedy poté, co majitelé dokončili svůj téměř pasivní dům ze slámy bylo jasné, že i zahrada musí být přínosná pro všechny, tedy nejen pro vlastníky nemovitosti. Zejména majitelka, s velkým citem i orientací v oboru zahradničení chtěla podrobnější návod (ale ne tak úplný), jak toho docílit.

Vytvořila jsem studii zahrady s podrobnějším návodem a seznamy rostlin pro typologické prvky v zahradě. Investoři se poprali s velmi zničenou půdou (zhutněnou od těžkých aut) a vytvořili krásné místo pro život nejen jich a jejich dětí, ale i ostatních organismů.

NÁVRH

FOTA (archiv majitelky 2021, se souhlasem)