ZAHRADA KŘIŽANY 1 – Prérie

Lokalita: Křižany, okres Liberec, kraj Liberecký
Investor: 
soukromý
Rok: 
2021
Stupeň:
STUDIE, PROVÁDĚCÍ DOKUMENTACE pro část zahrady
Rozloha: 
400 m2
Autor: 
Ateliér Prostory – Ing. Petra Šilberská &investor
Spolupráce: 
 Investor, návaznost/změna předchozího projektu f. Greencat
Realizace:
2022, svépomocí

Cílem projektu bylo přeměna velkého záhonu s neucelenými výsadbami okolo hlavní pobytové plochy do podoby podle představ majitelky.

Typově s jednalo o prérijní záhon, kde je cílená divokost, celoroční zajímavost a poměrná nenáročnost údržby. Majitelka je velký fanda květin a zahradničení a měla konkrétní představu, jaké druhy by se v záhonu měli objevovat. Zároveň již započala přeměnu dle předchozího projektu, tedy výsadbou stromů do řešených záhonů i zakoupených cibulovin, ostatní květiny však nebyly dle představ a tak oslovila mne.

Celkový koncept zahrady se řešil jen z hlediska typologie rostlin nikoliv celého prostorového i provozního členění. Byl vytvořen detailní osazovací plán pro centrální část, kde byly použity i některé z rostlin rostoucích v záhonech. Byly doporučení dodavatelé pěstebního materiálu a poskytnuta asistence při úpravách.

Zahradu majitelka realizovala sama a je jejím zdrojem radosti a relaxu. Dnes má již opět jinou podobu, jelikož život je soustava pohybu a změn. Na fotografiích níže je možné vidět stav v roce 2022.

NÁVRHY

FOTA (archiv majitelky 2022, se souhlasem)