ZAHRADA V RUPRECHTICÍCH

Lokalita: Liberec – Ruprechtice, okres Liberec, kraj Liberecký

Investor: soukromý

Rok: 2023

Stupeň: STUDIE, v plánu PROVÁDĚCÍ DOKUMENTACE

Rozloha: 3.196 m2

Autor: Ateliér Prostory – Ing. Petra Šilberská

Spolupráce: Fix Architekti, ANTA – AG S.r.o.

Realizace: v plánu 2024

Cílem projektu bylo využít velkou přírodní plochu v údolí, kde se zbíhají prameny pro atraktivní rodinnou až lesní zahradu.

Projekt zahrady se začal odvíjet po dokončení architektonické studie pro rekonstrukci původního domu a stodoly. Charakter okolní zástavby je veskrze maloměstský, kdy převažují rodinné domy se zahradami. Ovšem tento pozemek je výjimečně velký a již svou rozlohou a pravděpodobně i využitím v minulosti (zahradnictví, malo zemědělství) otevírá pro mladou čtyřčlennou rodinu velkolepé možnosti.

Voda je zde velkým tématem, jelikož někde je jí moc a někde naopak chybí. Taktéž je zde již nefunkční systém určený pro její odchod a následné využití na závlahu pěstebních políček. To vše již zanesené, děravé, fragmenty políček a zbytky okrasných květin jsou zde ovšem patrné.

Studie je předvoj k realizaci, tedy ještě stále ji diskutujeme, ale v jádru je princip uspořádání jasný. U domu je prostor pro každodenní relaxaci, hry , práci a stolování, ve středu zahrady pak místo pro pěstování všeho oblíbeného a případně míčové a na prostor náročnější hry no a úplně dole pak „ráj na zemi“, místo pro trocha nepozorovaného soukromí, pro meditaci, v lesíku, u vodní hladiny. S tímto zónováním se mění i intenzita péče, od větší až po extenzivní. Vodní prvky však péči potřebují, tedy i nyní si stále cíl versus možnosti péče ujasňujeme.

PROJEKT

studie zahrady, Liberec – Ruprechtice

FOTA stáv.stav